Kalite Politikamız

Oğuz Toprak Kalite Politikamız


POLİTİKAMIZ;


Politikamız; çevre bilinci içinde, rekabet ortamına uygun araştırmacı bir tutumla mamul üretmek, müşteri odaklı hizmet vermek ve kuruluşumuz içinde çalışanlarımıza bir aile gibi davranıp uyum içinde olmaktır.

Sektörümüzde yenilikçi ve üretici, her türlü hizmet ve ürünlerimiz ile kalitenin öncüsü olmaktır.

Müşteri merkezli hizmet anlayışı ile müşterinin taleplerini en kısa sürede, en yüksek kalitede karşılayabilmek, müşteri ile sürekli diyalog halinde olarak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak ve devamlılığını sağlamaktır.

Dünya standartlarında bir kalite yönetim sistemi etkinliğini yürütmek, bu sistemin OĞUZ A.Ş.’de gelişimini sağlayan değerleri üretmek ve geliştirmek, firmamızın adının bilindiği her yerde ismini kaliteli hizmet ve ürün ile özdeşleştirmektir.

Oğuz A.Ş olarak kuruluş içinde kaynakların temin edilmesi, iletişimin, uygulamalı örneklerin ve eğitimin kuruluşun tüm çalışanlarının amacı olduğunun garantisini ve faaliyetlerini gerçekleştirirken mevcut yasal düzenlemelere, standartlara ve ISO 9001:2015 gereksinimlerine uyacağına ve kalite yönetim sistemini sürekli geliştirip iyileştireceğini taahhüt eder.

ISO 9001:2015 kalite felsefesinin temelini oluşturan personelimizi firmamızla bütünleştirmek, tüm kalite yönetim sistemine uyum sağlayarak etkili ve etkin bir biçimde sistemin şartlarını uygulamaktır.

OĞUZ A.Ş.’nin kalite anlayışına değer katacak stratejileri belirleyerek sürekli iyileştirmek amacıyla uygulamaya geçirilen ISO 9001:2015 kalite politikasını oluşturmak ve geliştirmektir.


                                                                                                                                                                                                                                Genel Müdür